HDP, partinin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la cumhurbaşkanlığı adaylığı için görüşüldüğünü ama Demirtaş’ın ‘hukuki’ durumunun uygun olmadığını belirtti.

HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkaracağını duyurmuştu. Parti, Selahattin Demirtaş’la da görüşüldüğünü kamuoyuna açıkladı. Açıklamaya göre Demirtaş, teklif için teşekkür etti ve adaylık için hukuki durumunun uygun olmadığını söyledi.

Hukuki durumunun uygun olmadığını dile getiren Demirtaş, “Siyasi rehin olarak tutulan önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ile bir heyetimiz, kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda dün (26 Ocak) Edirne Cezaevinde görüşme yaptı. Yapılan görüşmede Demirtaş heyete teşekkür ederek, kendisinin hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını belirtti ve partinin bu konuda yapacağı çalışmaların destekçisi olacağını vurguladı. Emek Özgürlük İttifakı’nın adayı olarak ortaya çıkacak ismin arkasında duracağını ifade eden Demirtaş, partiyle birlikte seçim kampanyasını ve çalışmalarını en verimli şekilde sürdürme kararlılığında olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Parti yönetimimiz de kendisine bu yaklaşımından dolayı teşekkür etti ve ortak çalışmanın kazandıracağı konusundaki fikir birliğini pekiştirdi” dedi.

 

 

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir