Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda yapılan toplu iş sözleşmelerindeki anlaşmazlık sonucu, 6 fabrikadan 1400 işçi yarın saat 10:00’da greve çıkacak.

Birleşik Metal-İş grev kararına dair yaptığı açıklamada, “MESS’e bağlı 5 işletme ile 6 Ekim 2022 tarihlerinde başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamamış ve bu nedenle 23 Ocak Pazartesi günü için grev uygulama kararı alınmıştı. 

Bu hafta MESS’in çağrısı üzerine müzakereler yeniden başladı. Grev kararı alınan işletmelerden Schneider Elektrik ve Arıtaş Kriyojenik işyerleri ile görüşmelerde anlaşma sağlandı, ancak 3 işletme için anlaşma sağlanamadı. 

Ardışık devam eden görüşmelerde diğer işletmelerden Grid Solutions Enerji ve Hitachi işletmelerine bağlı 6 fabrikadan 1400 üyemiz 23 Ocak Pazartesi günü, tüm fabrikalarda saat 10:00’da greve çıkacak

İktidarın uyguladığı çarpık ve tek yanlı ekonomik politikaların bedelini ne yazık ki her zaman olduğu gibi emekçiler ödemektedir. Bizler, yoksullaşmanın bu kadar arttığı ve ücretlerin gelirden aldığı payın hızla azaldığı bu gidişe dur demek için üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. Bu durumda anlaşmazlığın çözümü için grev uygulaması kaçınılmaz olmuştur. Üyelerimizin ücretlerinde meydana gelen reel kayıplar, üretim ve verimlilik çıktılarıyla karşılaştırılamayacak ölçüdedir. Üyelerimizin talepleri haklı ve karşılanabilir düzeydedir. Hükümeti grev erteleme kararına başvurmaması konusunda yine uyarıyoruz. Anayasa Mahkemesi tarafından geçmişte defalarca mahkum edilmiş erteleme kararları sendikamızın bu hakkı kullanmasına engel olmayacaktır. Sorunu Cumhurbaşkanı’nın yasaklama kararnamesiyle çözme beklentisinde olan işverenlere de yasağa rağmen greve çıktığımız ve 18 gün sürdürüp başarıyla sonuçlandırdığımız Bekaert grevini hatırlatmak isteriz. 

Metal işçisi çalıştı, üretti ve işverenlere çok kazandırdı. Şimdi karşılığını istiyor” ifadelerine yer verdi.

Greve çıkacak işyerleri

Schneider Enerji Endüstrisi San. ve Tic. AŞ

TOSB Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde No:6 Çayırova-KOCAELİ

Grid Solutions Enerji Endrüstrisi A.Ş

Barış Mah. Güney Yan Yol Cad. No:320 Gebze-KOCAELİ

Hitachi Energy Turkey Elektrik Sanayi Anonim Şirketi

1. Esentepe Mah. Milangaz Cad. No:58 Kartal-İSTANBUL

2. OSB 2. Cad. No.16 Yukarı Dudullu/Ümraniye-İSTANBUL

3. İstasyon Mah. İbişağa Cad. No.2 Tuzla-İSTANBUL

4. Makine İhtisas OSB 15. Sok. No.8 Dilovası-KOCAELİ

 

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir