KYK Borçluları Hareketi sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda KYK borçlarının silinmemesi üzerine tepki gösterdi. Yaptıkları paylaşımda  “Milyonlarca genç sorgulama ekranının karşısında aldığından kat kat borçlarla karşılaşmaya, televizyonda yalan açıklamalarla çözülmüş gibi yapılan borç sorunuyla cebelleşmeye devam ediyor” dedi.

Kyk Borçluları Hareketi’nin yaptığı açıklamadan öne çıkanlar:

Biz yıllardır KYK borçları sorunuyla uğraşıyoruz. Temmuz ayında önce fahiş şekilde yapılan faiz ve zam düzenlemesini sonradan geri çekerek gerçek sorununun üstünü örtmeye çalıştılar. Sonra sadece anaparanın ödeneceğini duyurdular ama bu bir yalandı ve üstelik daha önce zam veya faiz gibi isimlerle karşımıza çıkan tefeciliğin bu kez yeni anapara diye isimlendirilmesinden başka bir şey değildi.

Milyonlarca genç borç sorgulama ekranının karşısında aldığından kat kat fazla borçlarla karşılaşmaya, televizyonlarda yalan açıklamalarla çözülmüş gibi yapılan borç sorunuyla cebelleşmeye devam ediyor. Bu oyuna muhalefet partileri de ‘Sen mi sildin, ben mi sildirdim’ kavgasıyla dahil olmuş görünüyor. Biz gerçeği söyleyelim: KYK borçları silinmedi. Öyleyse bu sorun çözülmedi, hesap görülmedi ve bu defter kapanmadı.

KYK borçları, eğitimin paralı ve hatta pahalı olmasının doğal bir sonucudur. Bunu çok iyi biliyoruz. Öyleyse bu yalana da karnımız tok, Türkiye’de eğitime erişmek için milyonlarca öğrenci on binlerce lira borçlanıyor ve bunun bedelini mezun olduktan sonraki yıllarıyla ödüyor. Bu sorunu yaratan biz değiliz, herkes çok iyi biliyor. Öyleyse sorunu yaratan kimse, çözümü bulması gereken de odur. Biz çözüm yollarını defalarca kez anlattık, bir kez daha her düzeyde anlatmaya hazırız.

 

 

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir