CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) en az 3 aylık maaşının yok edildiğini söyleyerek, “EYT’liler mağdur olmaya devam ediyor” dedi.

Aylardan beri konuşulan EYT ile ilgi hala bir düzenleme bulunmadığını anlatan Özkoç, konunun ne zaman sonuçlanacağının belli olmadığını dile getirdi. Engin Özkoç, “Erdoğan’a soralım. EYT’lilerin hangi talebi, nasıl karşılandı? EYT’liler askerlik ve doğum borçlanması için evini, arabasını satıyor kredi çekiyor ama daha ortada hiçbir teklif yok. Talepleri nasıl karşılanmış olabiliyor? Bunu anlamak mümkün değil. Martta yasa mı çıkacak? Mart’ta EYT’liler maaş mı alacak? Bu iş için ‘aralık ayında bitecek’ diyordunuz neden aralık ayında bitmedi? Ne zaman bitecek, belli değil. Başvuru ve maaş bağlama derken EYT’lilerin en az 3 aylık maaşı maalesef yok edildi. Yani EYT’liler mağdur olmaya devam ediyorlar.

EYT kapsamına girenlerle ilgili başlangıç tarihinde mücbir sebepten dolayı sigortalı olamayan, BAĞ-KUR’lu olmayan insanlar var. Ben Sakarya milletvekiliyim. O yıllarda Sakarya’da çok büyük bir deprem oldu. Her taraf yıkıldı. Ödemeler tamamen ortadan kalktı, resmi işlemler durdu. Türkiye’de eğer böyle bir şey olursa bunun adı mücbir sebeptir. O zaman ona uygun yasal düzenlemelerde getirilmelidir. Mücbir sebepten dolayı bu haktan mahrum olanların hakları kesinlikle kendilerine teslim edilmelidir” dedi.

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir