Tolga Gökay Günay

Kocaeli Sharks Flag Futbol Koçu Alper Seçkin, kendisinin Flag futbola başlama serüvenini ve ülkemizde Flag futbolun yerini anlattı.

Kendinizi tanıtır mısınız Alper Seçkin kimdir?

Amerikan futbolu hayatıma, 2012 yılında Kocaeli Sharks’ta başladım. Kocaeli Sharks’ta 7 Sezon cornerback pozisyonunda oynadım, üniversite 1. Lig finali ve Korumalı Futbol Profesyonel 2. Liginde final müsabakalarında mücadele ettim. 2018 yılında Sakarya Tatankaları ile ve Korumalı Futbol Profesyonel 1. Liginde ve Avrupa’da güzel başarılar elde ettik. 2019 yılından beri Kocaeli Sharks Kadın Flag Futbolu Takımının Baş Koçluğunu sürdürüyorum.

Bu işe başlamak nereden aklınıza geldi?

Yani özel olarak flag koçluğunu hedeflemiyordum. Biz bu takımı kurduktan sonra, aslında senelerdir flag futbolu vardı ama bir şekilde kuruldu, dağıldı ve bir türlü düzene oturtamadık. Kocaeli Sharks bünyesinde olan bir takımdır. Kocaeli Sharks Flag Kadın Futbol takımı daha sonralarda 2-3 senedir Melek koçların önderliğinde toplanan bir ekip vardı, burada bir koç ihtiyacı olunca konuştuk görüştük yardımcı olabileceğimi söyledim ve bu şekilde başlamış oldum.

Takım üyelerinin hepsi hemcinsiniz değil. Bu durum mu sizi zorluyor yoksa genel takım işleri mi?

Bir cinsiyet ayrımı beni kesinlikle zorlamıyor aksine erkeklerle çalışmaktan daha kolay kadınlarla çalışması. Bundan da yüzde yüz eminim, çünkü Amerikan futbolu erkek takımına da koçluk yaptım bu tarafta kesinlikle çok daha rahatım. Amerikan futbolu zor bir spor adrenali yüksek bir spor darbe, gerginlik hat safhadadır. Orada iş yapmak, düzene sokmak çok daha zordur. Şöyle de bir mevzu var herkesin bir fikri vardır oyunla ilgili bu yüzden idare etmesi zor oluyor. Kadınlar ile çalışması daha iyi ben ekibime de teşekkür ediyorum bana çok güveniyorlar ve sıkıntısız bir şekilde ilerliyoruz.

Flag futbolun sizin için önemi nedir?

Yani bilmiyorum 10 senenin üzerinde Amerikan futbolu oynadım. Bir yerden sonra insanı daha çok zorluyor, çok fiziki bir spor. Flag futbolda bu fiziki zorlamanın arındırıldığını düşündüğümüz zaman ideal bir spor olabilir. Çok keyifli bir spor izlerken de öyle sürekli dünyada ki turnuvaları takip etmeye çalışıyorum özellikle beşe beş olanlara bakıyorum. Yediye yedisi de var yediye yedisinde temas var ama beşe beşte yok oyunlar genelde ofans ağırlıklı daha fazla sayı oluyor savunması çok zor bu yüzden seyir zevki çok yüksek ve beşe beş olduğu için daha kolay bu yüzden çok zevkli bir spor olduğunu düşünüyorum.

Takımınızı başarılı buluyor musunuz?

Ben abartısız söylüyorum bu ligde ki en yetenekli oyuncu havuzuna sahip olduğunu düşünüyorum bu kadar da iddialıyım. Disiplinliler, yetenekliler, çalışmayı seviyorlar çok güzel işler başaracağımızı Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyorum.

Flag futbolunun Türkiye’de ki geleceği nedir?

Amerikan futbolundan örnek vereyim Amerikan futbolunun ülkemizde gelişememesinin en büyük sebebi maddiyat. Ekipmanlar çok pahalı, top çok pahalı, kask pahalı. Flag futbolu öyle değil bir takımın birde topun olduğu zaman her yerde oynayabilirsin. Bu yüzden geleceği çok açık bir spor olduğunu düşünüyorum hatta ülkemizde liselere kadar indi. 

 Başlamak isteyenlere tavsiyeniz var mı? 

Şöyle severek yapıyorlarsa her işte olduğu gibi severek yapılması gerekiyor eğer bu spora ilgi duyuluyorsa çalıştıkları sürece amaçladıkları yere gelecekler. Fiziki yetersizliği olabilir aklını veremiyor olabilir bunların hepsini çalışarak isteyerek aşabilirler geri adım atmasınlar.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bana güvendikleri için kendi takımıma çok teşekkür ediyorum. Özellikle Kaan koça Ofans koçudur kendisi, Yardımcı koçumuz Melek, Ayşe, İdil başta  olmak üzere bütün takıma teşekkür ederim. Bu sene güzel işler yapacağız bize destek verilmesini rica ediyoruz çünkü biz bu şehre, bu üniversiteye kupalar madalyalar getireceğiz bundan eminim.

 

 

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir