CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’nin 6’sı Adalet Komisyonu, 6’sı Anayasa Komisyonu üyesi 12 milletvekili ile birlikte bugün karma komisyonda görüşülecek dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili Meclis önünde basın açıklaması yaptı.

Özgür Özel, “Bugün saat 14.30’da Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan karma komisyon, önünde bulunan 1760 tane dosyadan özenle seçip aldığı 2 dosyayı görüşmeye başlayacak. Bunlardan bir tanesi İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan’a, bir tanesi de milletvekilimiz Ali Mahir Başarır’a ait dosyalar. İlgili komisyonun önünde 1760 tane dosyanın içinde yok yok. Cezadan ceza beğen, suçtan suç beğen. Yerleşik uygulama gereği dönem sonu beklenirken bir siyasi mühendislikle saray aklı 2 dosyayı öne çekerek meclise gündem dayatılıyor. İlgili komisyona girmeyeceğimizi, böyle bir adaletsizliğe meşruiyet kazandırmayacağımızı söyledik” şeklinde konuştu.

“Millet iradesine saygısızlık”

Özel’in ardından konuşan CHP’nin Adalet Komisyonu Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Zeynel Emre şunları söyledi:

Tarihe baktığımız zaman otoriter rejimler kurumlardan hoşlanmazlar, etkisiz hale getirmek isterler. Millet iradesinden de hoşlanmazlar. Bu amaçları doğrultusunda da adım adım toplumu sindirmeyi hedeflerler. Biz millet iradesini temsil eden yurttaşlarız. Bugün TBMM büyük bir saldırı altındadır. Bu saldırıya karşı bir savunma altında değiliz. Sizlerin karşısında gerçekleri haykırmak, yapılmak isteneni ifşa etmek için buradayız. 2017 ‘deki anayasa değişikliği ile ilgili başlayan süreçte nihai bir hedefin olduğunu görüyoruz. Türkiye’de seçimlere, halkın iradesine karşı bir iktidar var. Karma komisyonu üyeleri olarak daha önce dokunulmazlık dosyaları ile ilgili bütün toplantılara katıldık, bugün katılmayacağız. İki milletvekili arkadaşımızın dokunulmazlıkları görüşülecek. Ali Mahir Başarır’la ilgili suçlamalara baktığımız zaman TCK 125 ve TCK 288’ten dokunulmazlığın kaldırılması isteniyor. 288. maddenin karşılığı para cezası. Böyle bir suçtan bir kimsenin dokunulmazlığının kaldırıldığını, dünyanın hiçbir yerinde millet iradesine bu kadar saygısızlık yapıldığını göremezsiniz” dedi.

Meşru olmayan yol ve yöntemlerdir

CHP’nin Anayasa Komisyonu Sözcüsü İbrahim Kaboğlu da şöyle konuştu:

Biz yasama görevimize anayasanın 81. maddesine göre anayasanın üstünlüğüne and içerek başladık. 1700 dosyadan iki dosya ayıklanarak karma komisyonunun önüne getirilmiş bulunuyor. Hangi ölçütler kullanıldı da 1700 dosya içerisinden o ikisi gündeme getirildi bundan haberimiz yok. Biz yasama çalışmalarına sonuna kadar anayasal andımıza bağlı olarak devam edeceğiz. Seçime yaklaşıldığı bir dönemde bir de yasama dokunulmazlık dosyalarının gündeme getirilmesi, esasen 18 Haziran’da sağlanacak olan siyasal münavebenin gerçekleşmemesi için başvurulan meşru olmayan yol ve yöntemlerdir. Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz” dedi.

“Alnımız açık, başımız dik

Son olarak söz alan CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır ise şunları söyledi:

Alnımız açık, başımız dik. Şükürler olsun ki yüz kızartıcı bir suçla karşınızda değilim. Birazdan şu binada (Meclis’te) bazı arkadaşlar dokunulmazlığımızın kalkması için el kaldıracak. Mesela bunlardan bir tanesi Mersin’de kameraların huzurunda polislerimize ‘şerefsiz’ diyen AKP’nin Sözcüsü Zeynep Gülyılmaz. Daha sonra meclise gelecek. Kimler el kaldıracak? Mesele 5 milyon dolarlık rüşvet sözleşmesi yaptığı iddia edilen Erzincan milletvekili el kaldıracak. Ya da 180 milyon dolarlık kirli bir serveti edinipte paylaşamayan Zehra Taşkesenlioğlu el kaldıracak. Ya da İBB’den milyonlarca burs alıp yan gelip yatan milletvekilleri el kaldıracak. Ya da gencecik bir akademisyeni öldüren katilleri evinde saklayan Olcay Kılavuz el kaldıracak. Korkmuyoruz, bir adım ne eğiliriz ne geri adım atarız. Bu kirli ellerin oylarıyla kaldırsınlar, kaldırmazlarsa namerttirler. Hiç korkumuz yok” şeklinde konuştu.

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir