Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için açıklamalarda bulundu. TGC, internet sitesinden yaptığı açıklamada “10 Ocak dayanışmanın ve mücadelenin günüdür” dedi. TGS sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Adil bir ücret, insanca çalışma koşulları, editoryal bağımsızlık” taleplerinde bulundu. 

“Gazetecilik yapma umudumuzu koruyoruz”

İnternet sitesi üzerinden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için açıklama yapan TGC, “10 Ocak günümüzde gazeteciler için işsizliğin, hukuksuz, haksız göz altıların, tutuklamaların, yoksulluk sınırındaki ücretlerin, sansür ve oto sansür gibi ağır konuların gündeme getirildiği bir gün haline gelmiştir. İktidar desteklediği yayın organlarıyla kendi yankı odasını kurmuş, sadece kendi istediği haberlerin yer aldığı bir dünya oluşturmuş, kamu yararına olmayan faaliyetlerinin halka ulaşmasını engellemeye çalışmaktadır. Bağımsız medya kuruluşlarına ise kapanmalarına neden olabilecek ağır ekonomik baskı ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Öncelikle iktidarın oluşturduğu kara listeler nedeniyle reklam verilmesi engellenmektedir. Özerk olması beklenen Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Basın İlan Kurumu ise iktidarın talebi doğrultusunda yayın durdurma, para cezası ve resmi ilan kesme cezalarıyla bağımsız medya kuruluşlarının kapanmasına neden olacak bir tutum izlemektedir. 11 bini aşkın gazeteci bu süreçte işsiz kalmış, 1000’e yakın gazeteci cezaevine girip çıkmıştır. Şu anda 43 gazeteci cezaevindedir. Ülke genelinde yüzde 14 olan sendikalaşma oranı gazetecilik alanında yüzde 8’i geçmemektedir. Bu karanlık tabloda gazeteciler bir yandan geçim mücadelesi, bir yandan sansür, oto sansür baskısı ve tutuklanma tehdidiyle mesleklerini yapmaya çalışmaktadırlar. İçinde bulunduğumuz korku ikliminde tablo karanlık olsa bile basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kalktığı, gazetecilerin özgür kaldığı, haberin ve gazeteciliğin suç olarak görülmediği günlerde gazetecilik yapma umudumuzu koruyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak üyelerimizin ve tüm meslektaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Adil bir ücret. İnsanca çalışma koşulları. Editoryal bağımsızlık”

TGS sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gazetecilerin taleplerini dile getirdi. TGS, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü 15 işyerinde gururla kutlanıyor. Adil bir ücret. İnsanca çalışma koşulları. Editoryal bağımsızlık. Bu hakların diğer medya şirketlerinde de kural hâline gelmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Yeni 10 Ocak zaferleri için inadına Sendika!” ifadelerini kullandı. 

Resim

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir