Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, 27 yıl önce bugün haber takibi yaparken polisler tarafından gözaltına alınıp, dövülerek öldürülmüştü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Göktepe’nin ölüm yıldönümünde anma metni paylaştı. Metin Göktepe polisler tarafından katledilişinin 27. yılında anılıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Her yıl Ocak ayı geldiğinde 28 yaşında polis şiddetine kurban giden Metin Göktepe’yi, anıyoruz. Metin Göktepe yaşadığı sürece doğruların ve insan odaklı haberciliğin takipçisi oldu. Ölümüne neden olan güvenlik görevlilerinin adalet tarafından cezalandırılması, arkadaşlarının, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ve tüm basın meslek örgütlerinin çabası sayesinde oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Müzesi’nde son 100 yıl içinde bu tür saldırılarda can vermiş 67 gazetecinin fotoğraf bulunuyor. Metin Göktepe’nin ölümünden 27 yıl sonra bugün de gazetecilere yapılan saldırıların, iktidar tarafından görmezden gelindiğini görüyoruz. Saldırıları gerçekleştirenlere karşı cezasızlık uygulaması sürüyor. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkının önündeki duvarların yıkılmasını istiyoruz. Gazetecilere yönelik saldırıları düzenleyen gerçek azmettiricilerin bulunmasını hala bekliyoruz. Metin Göktepe’yi ölümünün 27. yılında sevgi ve saygıyla anarken yaşadığımız korku ikliminde hak ve insan odaklı gazetecilik yapmanın ve mesleki dayanışmanın önemini bir kez daha hatırlatıyoruz. Metin Göktepe’yi unutmadık, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’yi katledilişinin 27’nci yılında saygıyla anıyoruz. Gazeteciler susmayacak!” ifadelerini kullandı. 

 

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir