Devletin Alkol Politikalarını İzleme Platformu içkilere gelen fahiş zamlar üzerine imza kampanyası başlattı. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kampanyaya destek verdi.

Devletin Alkol Politikaları İzleme Platformu yayımladığı yazıda alkollü içkilere fahiş zamlar gelmesine, gelen zamlar üzerine kaçak içki tüketiminin artmasından kaynaklı olarak ölümlerin yaşanmasına, yaşanılan hayat tarzına müdahale edilmesine tepki gösterdi.

Devletin Alkol Politikaları İzleme Platformu’nun yayımladığı yazıda öne çıkanlar:

Türkiye’deki alkol politikaları, kaçak içki karaborsasında kendini göstermektedir. Nitekim alkollü içkilerdeki fahiş vergiler 2020 yılında 92, 2021 yılında 102, 2022 yılında da 38 insanımızın sahte içkiye bağlı zehirlenme nedeniyle hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Bununla birlikte, alkollü içkilerin fahiş vergilenmesi daha zararlı ve yasadışı ürünlere olan talebi arttırmaktadır. Bunun en somut örnekleri sahte içki ve uyuşturucu madde kullanımı olmaktadır. Alkollü içkilerdeki vergilerin ve erişim kısıtlamaların artmasıyla birlikte her iki yasadışı ürünün de operasyonlarda yakalanma sıklığı artmaktadır.

Taleplerimiz;

  • Alkollü içkilerdeki fahiş ÖTV oranı ürün fiyatının %100’ünü geçmeyecek bir seviyeye indirilmelidir.
  • Alkollü içkilerdeki ÖTV oranının her 6 ayda bir zamlanması uygulamasından 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’ndaki ilgili hükmün değiştirilmesi yahut ilga edilmesi suretiyle vazgeçilmelidir.
  • Muhalif siyasî aktörler dahil karar alıcılar alkollü içkilerdeki %250’yi aşan vergi oranına karşı sessizliklerine son vermelidir.

 

By admin1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir