Öznur GÜNEY

Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikasının örgütlü olduğu Kartonsan’da toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine işçilerin başlattığı grev ailelerin de desteğiyle 4. gününde devam ediyor. Kocaeli EYT Derneği, greve çıkan işçilerle dayanışma içinde olmak için  grev alanındaydı. İzmit Belediyesi çalışanları da grev yapan işçilere destek olmak için çorba desteğinde bulunuyorlar.

“Haklı mücadelemizi zaferle sonuçlandıracağız”

Gerçekleştirdikleri greve verilen destekten söz eden Fabrika Baş Temsilcisi Mustafa Gürel, “Kartonsan 4. grev günümüzü yaşıyoruz. Morallerimiz yerinde. Ziyaretçilerimiz geliyor. Aileler, çocuklar… Çadırda uyuyan küçük bebeklerimiz var. Bütün ailelerimiz destek oluyor. Eşimiz dostumuz geliyor. Haklı mücadelemizi zaferle sonuçlandıracağız. Ancak o şekilde grevi sonlandıracağız. Kazanacağız…” dedi.

“Bekaert’ta çalışan arkadaşların yakmış olduğu grev ateşini burada devam ettiriyoruz”

İşyeri Temsilcisi Ahmet Uysal “Kullar Başiskele Bölgesinde bulunan Kartonsan’da başlatmış olduğumuz grevin bugün 4. günü. İzmit bölgesinde Bekaert’ta çalışan arkadaşların yakmış olduğu grev ateşini burada devam ettiriyoruz. Memleketin içinde bulunmuş olduğu ekonomik krizin etkileri ile beraber işçi sınıfı sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bizlerde ailelerimize, eşlerimize, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek yaşatmak adına burada işverenle yapmış olduğumu müzakereler sonucunda herhangi bir anlaşmaya varamadık. Anlaşmaya varamamızın sonucunda da anayasal hakkımız olan grev hakkımızı kullanıyoruz. Başlatmış olduğumuz bu grevin tüm işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bunların devamı gelecektir. Sermayenin karşısında ne kadar dik durduğumuzu bütün Türkiye’ye göstereceğiz. Allah utandırmasın diyorum” dedi.

“Grevimizi gümbür gümbür yapmaya devam edeceğiz”

Bir diğer İşyeri Temsilcisi Tuncay Kabaloğlu, “Kartonsan grevimizin 4. günündeyiz. 6 aylık yapmış olduğumuz toplu müzakerelerde hiçbir anlaşmaya varamamış olup anayasal hakkımız olan grev yapma hakkını başlatmış bulunmaktayız. Şu an için her şey çok iyi ilerlemekte arkadaşlarımız, dostlarımız ve Kullar Yuvacık bölgesi sakinleri bizi hiç yalnız bırakmadı. Şu an için her şey yolunda Allah utandırmasın bizi. Böylelikle grevimizi gümbür gümbür yapmaya devam edeceğiz. Toplu sözleşme pazarlığında da ne oluyor, ne biter bilemiyoruz her şey için hayırlısını diliyorum” dedi.

“Bekaert’ta başlayıp Kartonsan’da devam eden bir dip dalga”

Şu ana kadar herhangi bir görüşme sağlayamadıklarını ve Cumhurbaşkanlığı kararına rağmen grevlerine devam eden Bekaert işçilerine destekte bulunduklarını söyleyen Kabaloğlu, “Şu ana kadar herhangi bir görüşme sağlanamadı, çok yakın zamanda da bir görüşme beklemiyoruz. Bekaert’ta çalışan arkadaşlara Selüloz İş Sendikası olarak gittik, desteğimizi verdik. Aynı şey bizim başımıza da gelseydi Bekaert’taki arkadaşların yapmış olduğunu biz burada yapmaya devam edecektik. Aslında bu hükümetin getirdiği ekonomik politikalar sonucunda işçi sınıfı bu noktaya geldi. Bu durumu Bekaert’ta başlayıp Kartonsan’da devam eden bir dip dalga olarak görüyoruz. Ocak ayında birçok işyerinde  başlayacak olan toplu iş sözleşmeleri de bu zihniyetle devam ederse, böyle devam edeceğini öngörüyoruz. Yapılan bu politikalar sonucunda işçi sınıfı daha fazla meydanları doldurarak daha fazla destekle beraber greve devam edecektir” dedi.

“Siyasi iktidarın ve işverenler sendikasının arasında yapmış olduğu saçma sapan bir müzakere”

Asgari ücrete yapılan zamın hiçbir şekilde yeterli olmadığından bahseden Kabaloğlu, “Kendi fabrikamızdan örnek vereceğim. Biz bugün enflasyona yapılan brüt ücret zamıyla 10 bin 8 lira olan enflasyonla beraber fabrikamızda bulunan 44 kişi o enflasyon rakımının altında kaldı. Bu Kartonsan şirketi 50 yıllık bir şirkettir. Türkiye’nin 1. tekeli Avrupa’da 3. olan bir şirketin 170 tane işçisinden 44 tanesinin asgari ücretin altında bırakarak nerede olduğunu, çalışanına nasıl davrandığını zaten açık olarak göstermektedir. Asgari ücrete yapılan zam hiçbir şekilde yeterli değildir. TÜİK’in açıkladığı enflasyonla, markette hepimizin yaptığı enflasyon arasında dağlar kadar fark var. Bu zam tamamen siyasi iktidarın ve işverenler sendikasının arasında yapmış olduğu saçma sapan bir müzakeredir. Biliyorsunuz ki işçi sınıfının temsilcisi Türk-İş’te 4. toplantıda yoktu.  İşverenle hükümetin arasından yapılan bir anlaşmaydı. 8 bin 500 lira hiçbir şekilde yeterli değildir” şeklinde konuştu.

“Çocuğumuzu kendi çocukları gibi güzel üniversitelerde okutabilmek için…”

Kartonsan’da 18 yıldır çalışan, Üretim Ustabaşısı olarak görev yapan Yaşar Bakar, “ Saatlik ücretim 60 TL şu anda aldığım para 10 bin lira civarında. Kartonsan’da en yüksek ücret alanlardan biriyim. Asgari ücretin bir tık üstünde ücret alıyoruz. Greve çıkmamızdaki amaç sadece para değil insan muamelesi görmek, insanca yaşamak, patronlarımızdan insan olduğumuzu hatırlamalarını istiyoruz. Sofralarımıza 2 dilim daha fazla ekmek götürmek, çocuğumuzu kendi çocukları gibi güzel üniversitelerde okutabilmek, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilmek için bu direnişi sürdürüyoruz” dedi. Cumhurbaşkanlığının yasakladığı Bekaert grevinin, yasağa rağmen devam etmesinin haklı bir direniş olduğunu söyleyen Bakar, “Bekaert işçileri bu konuda haklarını savunuyorlar. Kendilerini bu konuda destekliyoruz. Desteklemeye de gittik. Onlarda bizi desteklemeye geldiler. Sonuna kadar Bekaert işçilerinin arkasındayız. Onları destekliyoruz, kararlarını haklı buluyoruz” dedi.

“Türkiye’deki yüksek enflasyona karşı birleşmek gerekli”

2023 yılı için açıklanan asgari ücretin yeterli olmadığını belirten Bakar, “Türkiye şartlarında her geçen gün yaşam standartımızın düştüğü koşullarda bu ücretin yeterli olmadığını düşünüyorum. Devletin resmi kurumlarında yoksulluk sınırının 20 bin lira açıklandığı bir yerde asgari ücretin 8 bin 500 lira gibi komik bir rakam olarak açıklanması içler acısı. Bizim istediğimiz rakamlar 20 binler değil fakat 15 binin üzerinde rakamlar almak istiyoruz” dedi. Türkiye’deki yüksek enflasyona karşı birleşmenin gerekli olduğunu vurgulayan Bakar, “Türk-İş’in çok fazla üyesi var. Zaten Türkiye’de bulunan örgütlü sendikalardan biri Türk-İş. Türk-İş’e bağlı bütün fabrikalarda karar alıp Türkiye genelinde bir eylem planlaması gerekiyor. EYT’liler, asgari ücret komisyonları… Hepsinin bir araya gelip bu konuya dair çok güzel bir ders vermeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Omuz omuza bu mücadeleye devam diyoruz”

Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Dernek Başkanı ve EYT Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hakan Çağlayan, “Yıllardır EYT mücadelemizi devam ettiriyoruz. İlimizde greve çıkan Kartonsan işçilerini desteklemek için buraya geldik. Hayırlı olsun dileklerimiz ilettik. Baktığınızda mücadelemiz çokta birbirinden ayrı değil. Hepimiz zamanında bu ülkeye çalışmış, emek sarf etmiş insanlarız. Omuz omuza bu mücadeleye devam diyoruz” dedi.

Kartonsan grevine İzmit Belediyesinden destek

İzmit Belediyesi Başkanı Av. Fatma Kaplan’ın talimatı doğrultusunda çorba servisi yaptıklarını anlatan İzmit Belediyesi çalışanı Enver Güler, “Başkanımızın talimatı doğrultusunda burada soğukta bekleyen işçilere günde üç öğün sıcak çorba servisinde bulunuyoruz. Sonuçta burada haklarını savunuyorlar bizde desteğimizi gösteriyoruz. Bu tür toplumsal olaylarda başkanımız hassas. Bizde elimizden gelen neyse onu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

By admin1