Taliban

Taliban yönetimindeki Afganistan’da, Ekonomi Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, tüm ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına kadın personelini bir sonraki duyuruya kadar askıya alma talimatı verdi. Daha önce Yüksek Öğrenim Bakanlığı’nın kız öğrencilerin üniversitelere kapatılmasına karar vermesi küresel tepkilere yol açmıştı. 

Tolonews‘in haberine göre, Taliban yönetimindeki Afganistan’da, Ekonomi Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, tüm ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına kadın personelini bir sonraki duyuruya kadar askıya alma talimatı verdi. Bakanlık, lisans verdiği kuruluşların talimatı yerine getirmemesi halinde lisansının iptal edileceği uyarısında bulundu.

Duyuru, ülke çapındaki STK’lar ve Afganlar tarafından yaygın tepkilerle karşılaştı

Uluslararası Af Örgütü Twitter’da yaptığı açıklamada, “Taliban Ekonomi Bakanlığı’nın Afganistan’daki ulusal ve uluslararası STK’ların tüm kadın çalışanlarını askıya alan son emri, kadınları siyasi, sosyal ve ekonomik alanlardan silmeye yönelik bir başka içler acısı girişimdir” dedi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi yaptığı açıklamada, Afganistan’daki BM ofisi ve ortaklarının İslam Emirliği’nin ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarındaki kadın işlerini askıya alma kararını kınadığını söyledi.

BM ajansı, “Böyle bir emir, kadınların en temel haklarını ihlal edeceği gibi, insani ilkelerin de açık bir ihlali olacaktır” dedi.

By admin1