Sosyalist Güç Birliği

Sosyalist Güç Birliği bileşenleri yapılan asgari ücret zamına sosyal medya hesaplarında tepki gösterdi. 

“Emekçiler birleşelim yeter gönderelim”

SOL Parti açıklanan asgari ücrete sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Yaptığı paylaşımda ” Bu zam yağmuru altında Erdoğan’ın açıkladığı asgari ücret insanca bir yaşamı sağlayamaz. Asgari ücret belirlenirken emekçilerin kayıpları belirlenmeli, her ay gerçek enflasyon oranında zam yapılmalıdır!” dedi.

Emekçilere seslenen SOL Parti: “Emeğin ülkesini kurmak için işçiler, emekçiler birleşelim yeter gönderelim”  ifadeleri kullandı.

“Küfe bu ülkenin geçinemeyen emekçilerinin sırtında…”

Türkiye Komünist Partisi (TKP) asgari ücrete resmi sitesinden yayınladığı açıklama üzerinden tepki gösterdi. Yaptığı açıklamada “Asgari ücret en çok da seçimlere giderken iktidarın seçim ekonomisinin konusu oldu. AKP, patronları üzmeden emekçilerin beklentilerini ve taleplerini yönetir gibi yapmaya çalışmaya devam etti.

Ağızlarındaki bakla ise asgari ücret açıklanmadan saatler öncesinde çıktı. Erdoğan “sırtımızda yumurta küfesi var” derken çok samimi. AKP’nin küfesi, bu ülkede patronların kârlarını garanti altına almaya devam ederken yoksullaşmanın, sömürünün, çürümenin diz boyu olduğu koşullarda nasıl yaparım da seçimlerden başarıyla çıkarım küfesi. Gerçekte ise patron örgütleri açıklanan asgari ücretten son derece memnunken, küfe bu ülkenin geçinemeyen emekçilerinin sırtında… Birkaç gün sonra enflasyon ile eriyip gideceğini bildiğimiz asgari ücretle ay sonunu getirmeye çalışacak milyonların sırtında…” dedi.

“Asgari ücrete yapılan %55 zam bu ülkenin emekçileriyle alay etmektir!”

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) asgari ücrete resmi sitesinde yayınladığı açıklama üzerinden tepki gösterdi. Yaptığı açıklamada “AKP, PATRONLARIN KÜFESİNİ DOLDURUYOR! Gerçek enflasyonun %180’e vardığı, AKP’nin manipülasyon kurumuna dönen TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyonun ise %80’i bulduğu bir ortamda asgari ücrete yapılan %55 zam bu ülkenin emekçileriyle alay etmektir! 8500 liralık asgari ücret yoksulluk ücretin çok altında, açlık sınırının hemen üstündedir. Erdoğan, emekçilere açlık sınırıyla yaşayın demiştir. Önümüzdeki yıl enflasyonun düşeceğini inandırmaya çalışan Erdoğan, 1 yıl önce ekonomi şaha kalkacak sözlerinin herkes tarafından unutulduğunu zannediyor. Şimdi de bizim sırtımızda küfe var söylemine sarılmıştır. Ücretler patronları ilgilendiriyorsa siz hangi küfeyi taşıyorsunuz ve kimi temsil ediyorsunuz? Patronların yıllık karları ortadadır. AKP patronların küfesini doldurmaktadır. Patronlar sırtlarında para küfeleri, emekçiler ise sırtlarında asalak patronları taşımaktadır. Emekçiler AKP’yi de patronları da sırtından atmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Sırtında küfe olmayanları dinlemeyiz”

Devrim Hareketi asgari ücrete sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücret toplantıları sürerken AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Sırtında küfe olmayanları dinlemeyiz.” açıklamasının ardından bugün usule aykırı olarak asgari ücret belirlendi.

Erdoğan, patronların sırtındaki “küfeyi” azaltırken emekçilerin omuzlarına daha fazla yoksulluk ve açlık yükledi. Patronların kârları her geçen gün artmakta, emekçilerin ülkenin gelirlerinden payına düşen oran ise küçülmektedir.

Kasım ayı verilerine göre yoksulluk sınırı tek başına yaşayan bir çalışan için 10 bin 170 TL’ye, 4 kişilik bir aile için ise 25 bin 365 TL’ye yükselmişken, Asgari ücretin 8 bin 500 TL belirlenmesi emekçilerin iktidar eliyle yoksulluğa mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir.

Gerçek enflasyonun gerisinde kalan şartlar emekçiler için yaşam şartlarının kötüleşmesi anlamına gelmektedir. Sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Emekçilerin yoksulluğa mahkûm olmadığı bir Türkiye’yi kurana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

By admin1