AKP’nin sunduğu grup öneriyle Meclis 26 Aralık-3 Ocak tarihleri arası tatile girecek. Önerisi MHP’li vekillerin desteğiyle kabul edildi. Karara tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Emeklilikte yaşa takılanlar ne oldu? Bir bakan öyle konuşuyordu. Söz verdiniz, ‘2022 bitmeden Meclis’ten geçecek’ diye. Emeklilikte yaşa takılanları boynu bükük bırakıp, yılbaşı gecesi yeni yıla mutlulukla gireceklerine endişeyle girmelerini sağlayacak bir grup önerisi getirmişsiniz” dedi. Aralık sonunda tamamlanıp açıklanılması beklenen EYT düzenlemesi ise 2023 yılına kaldı.

İleri’nin haberine göre AKP, gelecek hafta yasama faaliyetlerinin 27, 28, 29 Aralık günlerinde tatil olması için dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’na öneride bulundu. Öneri, MHP’lilerin de desteğiyle kabul edildi. Muhalefet ise tatil kararına yönelik eleştirilerini dile getirdi.

“Verilen sözler tutulmadan sene kapatılıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “Elimde AK Parti Grubu’nun grup önerisi var, bu birazdan oylanacak. Bu grup önerisinin Türkçesi ne biliyor musunuz? Verilen sözler tutulmadan sene kapatılıyor. Grup önerisi diyor ki ‘Anayasa’ya açık aykırı, Anayasa’ya karşı suç işleme torbasını bu hafta hallediyoruz, gelecek hafta çalışmıyoruz’ Emeklilikte Yaşa Takılanlar ne oldu? Bir bakan öyle konuşuyordu. Söz verdiniz, ‘2022 bitmeden Meclis’ten geçecek’ diye. Emeklilikte Yaşa Takılanları boynu bükük bırakıp, yılbaşı gecesi yeni yıla mutlulukla gireceklerine endişeyle, tedirginlikle girmelerini sağlayacak bir grup önerisi getirmişsiniz” dedi.

Sözlerine devam eden Özel, “Biz, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da herhangi bir ayrımı, herhangi bir kısıtlamayı, özellikle yaş sınırlamasını kesinlikle kabul etmiyoruz. MHP’nin 5 yıl önce, 4 yıl önce verilmiş kanun teklifi var. 4 yıldır insanlar bunu bekliyorlar. Siz dediniz ki ‘Seçimi kaybedeceğimizi bilsek geçirmeyeceğiz’ Onlar da size uydular, gördünüz seçim gidiyor, ‘Şimdi getireceğiz’ dediniz ama 2022 bitiyor, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili düzenlemeyi yapmadan gidiyorsunuz. Ayrıca, sözleşmelilere kadro sözünüz var, sözleşmelilere kadroyu vermeden gidiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

 

By admin1