Adalet Nöbeti’nin son haftasında, tutuklu yakınları ile gazetecilere polis saldırdı ve ARTI TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya’nın da aralarında bulunduğu 70 kişi gözaltına alındı. Bir polis tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atıldı.

Adalet Nöbeti’nin son buluşmasında polis saldırısı

İleri’nin haberine göre sağlık problemlerine rağmen cezaevinde tutulan ve infazı yakılan yakınlarının serbest bırakılması talebiyle bir yıldır süren Adalet Nöbeti’nin son buluşmasında, tutuklu yakınlarına ve haber takibindeki gazetecilere polis saldırdı.

Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi önünde bir araya gelen tutuklu yakınları, polis saldırısı ile ablukaya alındı. Polisler, haber takibindeki gazetecilere de saldırırken, yere düşürülerek tekme atılan gazeteci Umut Taştan da kulağına darbe aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye polis tarafından tokat atıldı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan tepki

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun internet sitesinde yaptıkları açıklamada “Bugün hasta mahpus yakınlarının İstanbul Kadıköy’deki adalet nöbetinde İstanbul İl Eş Başkanımız ve Şırnak eski Milletvekilimiz Ferhat Encü, PM üyelerimiz ve çok sayıda hasta mahpus yakını anne darp edilerek gözaltına alınmıştır. Ferhat Encü arkadaşımıza kameraların gözü önünde bir polis tarafından küfür edilmiş ve tokat atılmıştır. Bizim nazarımızda bu tokat, sadece Ferhat Encü’ye değil AKP-MHP iktidarının giderek pervasızlaşan iktidar pratiklerine karşı adalet arayan Kürt halkına ve demokrasi güçlerine atılmıştır. İktidarın yarattığı düşmanlık politikaları ve nefret iklimi kolluk güçlerini hadlerini aşan bir noktaya çekmekte ve iktidardan cesaret alan polisler hak ve adalet arayan herkese nefret kusmaktadır.

Muhalefetin sindirilmek istendiği, adalet arayanların darp edildiği ve pervasızca saldırıların ayyuka çıktığı bu dönemde siyasal ve toplumsal itirazımızı daha gür sesle çıkarmaya devam edeceğiz. Bugün Ferhat Encü’ye atılan tokat demokratik siyasete atılmış, edilen galiz küfürler adalet arayanlara yönelik olmuştur. Bu saldırı aynı zamanda Kürt düşmanlığının sonucudur.

Bu tokat ülkede değişim iddiasındaki tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı ve harekete geçilmelidir. Her şeyini kaybetmiş bu pervasız iktidar şiddet ile kendini yeniden kurmak isterken, bunun panzehiri bu tokat atan zorba ele karşı demokrasi güçlerinin el ele vermesidir.

Eş Genel Başkanlarımız yarın saat 13.00’te tüm bileşen partilerimiz ve ittifak partilerimizin temsilcilerinin katılımıyla Kadıköy İlçe Örgütü Binamızın önünde olacaklar. Tüm demokrasi güçlerini, halklarımızı ve duyarlı kamuoyunu dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

 

By admin1