Erkan Baş

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mahkumiyet kararına ilişkin konuştu. Konuşmasının devamında 6’lı masaya çağrıda bulunan Baş, son olarak başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifi üzerine konuşma yaptı.

“Bu karar doğrudan saraydan alınmıştır”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesince verilen mahkumiyet kararına ilişkin, konuşan Baş “Seçime giderken Anayasa Mahkemesinde bu dava görülüyor. Yetmiyor; İBB Başkanı, üstelik cumhurbaşkanı aday adaylığına adı geçen bir kişi, siyasi yasaklı hale getiriliyor. Siyasi partileri, olası rakiplerinizi yasaklıyorsunuz ve siz bu ülkeyi seçime doğru götürüyorsunuz. Bu utanç tablosuyla karşı karşıyayız. Hiç kimse buna bir mahkeme kararı demesin. Sanki ortada mahkeme varmış, kararı verenler de bağımsız hakimlermiş gibi düşünmeye hiç gerek yok. Bu karar doğrudan saraydan alınmıştır” dedi.

“Lütfen herkes aklını başına alsın”

İmamoğlu hakkındaki kararın, iktidarın seçimi kazanmaya yönelik adımlarından biri olduğunu söyledi.
TİP Genel Başkanı Baş, altılı masaya çağrıda bulunmak istediğini belirterek, şöyle konuştu: “Lütfen herkes aklını başına alsın. İktidar, hiçbir ayrım yapmadan tüm muhalefete saldırırken, sadece masayı ve masanın iç dengelerini düşünen bir karşı duruş, sadece altılı masaya değil tüm memlekete zarar verir. Bu saldırı, tüm yurttaşlarımızın seçme hakkına dönük de bir saldırı anlamına geliyor. Türkiye birden büyüktür ama Türkiye, altıdan da büyüktür. İçinden geçtiğimiz günlerde, hiç kimsenin, kendi kişisel hesaplarını, partisinin ve ittifakının çıkarlarını düşünme hakkı yoktur. Hepimizin yapması gereken, meseleyi, memleket meselesi, ülkede yaşayan tüm yurttaşların kurtuluşu olarak görmek ve bunun dışındaki bütün hesapları bir kenara bırakmaktır. Hata yapıldığında bu hatayı o ödemiyor, bütün bir halk, bizler de ödüyoruz” dedi.

“Laiklik ilkesinin aşındırılmasını kabul etmiyoruz”

Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifine “hayır” oyu vereceklerini, koltuk ve seçim hesapları uğruna Anayasa’nın laiklik ilkesinin aşındırılmasını kabul etmediklerini söyledi. TİP Genel Başkanı Baş, “Bütün inançlara ve hiçbir dine inanmama hürriyetine eşit mesafede olması gereken bir anayasanın, bir dinin, bir inancın, bir yorumun öne çıkartılarak, buna atıflar yapılacak şekilde değiştirilmesini, telafisini mümkün olmayacak derecede tehlikeli buluyoruz. Aile maddesinde yapılmak istenen değişiklikle ise açıkça LGBTİ’leri yok sayma girişiminin devamı. Her iki değişiklik talebi, halkın kutuplaştırılmasına neden olacak” dedi.

By admin1