4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Balıkesir Balya’da bulunan Esan Madencilik’te işten çıkarılan 243 madencinin direnişi sonuç verdi. Direnişin sonu zafer oldu.

Eczacıbaşı Esan Madencilik’e ait Balıkesir’in Balya ilçesindeki maden de çalışan ve 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde 243 işçi Kod 46 ile kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayacakları ve işsizlik maaşından yararlanamayacakları şekilde işten çıkarıldı. İşten çıkarılan 243 işçinin direnişi sonuç verdi. Sağlanan anlaşma sonrası işçilerin işlerine geri dönmesi kararlaştırıldı.

Bağımsız Maden İş’in bugün yayınladığı açıklamaya göre direniş sonuç verdi. Açıklamada 5 Aralık’ta nöbetin başlatıldığı, ilk olarak 48 işçinin geri alındığı işten çıkarılanlar için çıkış kodu Kod 18’e (işin sona ermesi) çevrildiği ve madencilere kıdem ve ihbar tazminatlarının Ocak ayı sonunda ödeneceğinin bildirildiği yazıldı.

“Müzakereler, Eczacıbaşı Holding İK Grup Başkanı Eylem Özgür ve sendika temsilcimiz arasında sürmüş, ilk günden beridir çözüm için devrede olan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin de müzakerede gözlemci olarak bulunmuştur. Sendika temsilcimiz her maddeyi direnen işçilerin bulunduğu Whatsapp iletişim grubuna iletmiş gelen ortak kabullerle ilerleme sağlanmıştır.

İşten çıkarılan madenci kardeşlerimizden işe geri dönmek isteyenlerin işe geri alınması talebimiz kabul edilmiştir. Aldığımız yazılı taahhüt üzerine, işten çıkarılan madenciler üç aylık bir zaman diliminde aralıklı şekilde Esan ve bağlı şirketlerde (Karmak, Aselmak ) işlerine geri alınacaklardır. İşe geri dönüş, kira yardımı, ve olası sendikal baskı ve diğer konularda ortaya çıkabilecek sorunları ivedilikle gidermek maksadıyla iki ayrı diyalog mekanizması oluşturulmuştur. Yurt çapındaki Esan ve bağlı şirketlerin (Aselmak, Karmak, taşeron Sargın İnşaat) işletmelerindeki üyelerimizle ve oluşturulan iki ayrı diyalog mekanizmasıyla sürecin takipçisi olacağız.

Bu vesileyle, direnişin ilk gününden beridir yanımızda olan dayanışma ve çözüm için samimi çaba sarf eden Milletvekili Ensar Aytekin’e, Milletvekili Özgür Özel’e, Niyazi Akdeniz’e, CHP Balya İlçe Başkanı Bayram abiye, EMEP Balya İlçe Başkanı Necati abimize, TKP ve TİP Balıkesir İl örgütlerine, direnen evlatlarını tek bir an yalnız bırakmayan ve örnek dayanışma gösteren Akbaş Köyü’nden Meşe ailesine, ikinci gün dayanışma için İstanbul’dan kalkıp gelip yanımızdan ayrılmayan Batur kardeşimize, Balya halkına ve bu on günlük direnişi militanca, özveriyle üreten direnişçi işçi kardeşlerimize çok çok teşekkür ediyoruz.

Ayrıca sorunun çözümü için on gün boyunca karşılaştığımız umursamaz, kibirli, üstten tavrın tam aksine çözüm için inisiyatif alan Eczacıbaşı Holding Temsilcisi Eylem Özgür’e teşekkür ederiz.

Madencilerin baş eğmez, kararlı, tavizsiz mücadelesi ile sanat ve kültür camiasının örnek dayanışması, halkımızın daha önceki mücadelelerimizde de gördüğümüz yüksek teveccühü sayesinde gelen bu kazanımın milyonlarca işçi ve emekçiye sendikal örgütlenme ve ekmek kavgasında cesaret olmasını umuyoruz.

Bu süreç içerisinde maden işçilerinden dayanışmasını ve desteğini esirgemeyen kamuoyuna, parti ve emek örgütlerine, sanat ve kültür camiasından her bir dostumuza içten teşekkürlerimizi sunuyor, biz de onları dayanışma ile selamlıyoruz.

Direniş sürecinde ‘Zafer direnen emekçinin olacak!’ diye birçok kez haykırdık. Direnerek kazandık, direniş ve mücadele ile zafere ulaşacağız. Tarihimiz sözümüzün teminatıdır…”

By admin1