6'lı Masa

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesi’ ortaya çıkalı günler oldu. Cumhur İttifakı ortaya çıkan bu istismar vakasına karşı sessizliğini korurken 6’lı Masa “cemaat ve tarikatlar kapatılsın” diyemedi!

6’lı Masa’daki bazı partilerin ‘istismar ve tarikat’ çıkışları:

Kemal Kılıçdaroğlu: “Biz devletin görev yapmasını istiyoruz!”

Adalet Bakanlığı önünde açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Gerçekten çok öfkeliyim. 6 yaşında bir çocuğa sistematik tecavüz edildi bu ülkede. Günlerdir bekliyorum acaba bir ses verecek mi diye siyasal iktidar. Aile Bakanı açıklama yapıyor “2 yıldır biz bu meseleyi biliyoruz” diyor. “2 gün değil, 2 ay değil, 2 yıldır bu meseleyi biliyoruz” diyor. 2 yıldır bu meseleyi biliyorsunuz da 2 yıldır ne yaptınız Allah aşkına, ne yaptınız? Ya yüzünüze, gözünüze dursun ya. Sistematik bir tecavüz var ve siz 2 yıldır bunu biliyorsunuz ve gıkınız bile çıkmıyor. Adaleti sağlayacak olan kurumun önündeyiz. Adalet Bakanlığı sessizliğini koruyor. Aile Bakanlığı’nın zaten ne yaptığını kimse bilmiyor E bir de Fotoroman var, polislerin elini kolunu bağlamış durumdalar. Polislerimiz bu olayları bilmiyorlar mı? Kim onların görevlerini yapmasına engel oluyor? Savcılar hangi gerekçeyle bu dosyaları kapatıyorlar. Güçlerini kimden alıyorlar? 6 yaşında bir evladımızın uğradığı bu haksızlık karşısında kimler ısrarla koruyor suskunluğunu? Buraya bu evladımızın, bu kızımızın sesi olmak için geldim. Adalet istiyor bu kız. Buradan bu evladımıza, bu kızımıza seslenmek isterim. 84 milyon insan sesin yüreğinle aynı acıyı paylaşıyor.Değerli arkadaşlarım, emin olun bu haksızlığa dayanamıyorum. Hepimizin evlatları var. Ve biz devletin görev yapmasını istiyoruz. Tahammül etmemesini, gizlememesini, haksızlığın üzerine gitmesini istiyoruz. Adalet istiyoruz bu ülkede. Siyasal iktidarın hala ve hala görevini yapmaması, devlet aygıtını çalıştırmaması tahammül edilecek bir durum değildir. Devletin nefes alması ve devletin kurumlarının çalışması lazım. Önündeki tek engel bu siyasi otoritedir. Açık ve net söylüyorum, devleti yönetemiyorlar Haksızlıkları sindirebiliyorlar. “2 yıldır biz bu meseleyi biliyoruz” ne demek Allah aşkına ya ne demek? Kimin arkasına saklandınız? Kimlerle fotoğraf çektirdiniz? 2 yıldır fotoğraf çektirdikleriniz mi size “Aman bu olayı kapatın” diye baskı kuruyorlar. Adalet istiyoruz. Kızımız için de adalet istiyoruz. Evlatlarımız için de adalet istiyoruz” dedi.

Meral Akşener: “Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız!”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Dini bir cemaatin kisvesi altında, 6 yaşındaki küçücük bir çocuğumuza yaşatılanlar;Büyük bir sapkınlıktır, çürümüşlüktür ve düpedüz tecavüzdür! Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz! Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız!” dedi.

Ali Babacan: “Çocuk istismarı bu topraklardan silinene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Babacan “6 yaşındaki çocuğu istismar etmek alçaklıktır, zulümdür. Bunun adı açıkça tecavüzdür. Biz, var gücümüzle adalet arayan H.K.G.’nin yanındayız. Çocuk istismarı bu topraklardan silinene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Mustafa Yeneroğlu: “‘Kapatılsın’ denmesine de karşıyım; denetlensin, şeffaflaşsın”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, KRT TV’de yayınlanan Haftanın Panoraması programında Semra Topçu’nun sorularını yanıtladı. Yeneroğlu ” Tarikat ve cemaatler, çok net olarak çocukların istismarına karşı durmalı, tavır almalı. Kadının ikinci plana itilmesi, çocukların evlendirilmesi konularında kamuoyunu ikna edici tavır almalı. ‘Kapatılsın’ denmesine de karşıyım; denetlensin, şeffaflaşsın. Temel insan haklarına uygun, hukuk devletine uygunluk asgari gerektir. Gizli kapaklı işler değil şeffaf yapılar olmalı” dedi.

Ahmet Davutoğlu: “Bu suça ortak olan sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “6 yaşında bir kız çocuğuna cinsel dürtüyle yaklaşmak ağır bir insanlık suçudur. Bu konu derhal aydınlatılmalı, akıllarını ve vicdanlarını yitirerek bu suça ortak olan sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” dedi.

Gültekin Uysal: “Cemaatler, tarikatlar, dini örgütlenmeleri inanç alanları olarak görmek lazım”

TV100’e konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal “Bu milletin çocukları çalındı. Buna münferit bir hadise olarak bakamayız. Böyle bir sonuç üretecek mekanizmaya devlet olarak siz sessiz kalabilir misiniz? Buna bir refleks üretmeniz lazım. Cemaatler, tarikatlar, dini örgütlenmeleri inanç alanları olarak görmek lazım. Bu alanlardaki suistimallere karşı hukukun da net çizgileri çekmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Temel Karamollaoğlu: “Kuran kursları kapatılsın, tarikatlar kapatılsın. İslam’a önyargılı baktıkları için söylüyor”

Halk TV canlı yayınında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “İnsanlarda güvensizlik duygusu olduğu için bu konunun hukuk önünde net bir şekilde delillenene kadar gündeme gelmemesinin doğru olacağını düşünüyorum. Aile bundan rahatsızsa, aile bunu reddiyorsa, farklı fikirler ve iddaalar varsa şu an da bunu Türk toplumunun gündemine getirip ben sizi tenzih ederek (Halk Tv’ye) söylüyorum medya da bu çok dikkat çeken bir konu ama önyargılarla gidiliyor meselenin üzerine. İnsanlık yönünden bunun kabul edilir yönü yok ama ben şunu gördüm Kuran kursları kapatılsın, tarikatlar kapatılsın. İslam’a önyargılı baktıkları için söylüyor bunlar bu kelimeleri” dedi.

By admin1