Tarih; insan gücü, sanat, kitap, eğitim, bilim ve teknoloji ile gelişmeye her gün devam etmiştir. Bu devamlılık süreci içerisinde toplumların dönemini yansıtan, keyifli bir seyir zamanı sunan kültür alanının büyük bir kısmını ise sinema ve filmler oluşturmuştur. Bu nedenle zaman içerisinde sinema ve film kültürünün gelişimi hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etmiştir. İnsanlık tarihinde 7. sanat olarak kabul edilmekte olan sinema; bir buluş olarak tarihi etkilemiştir. Görselliğe aktarılmış her zaman dilimi; tarih için büyük bir kayıt demektir.

1830’lu yıllarda sinema buluşunda hareketli görüntüler keşfedilip gelişen teknoloji ile görüntüler ilerlemeye devam etmiştir. Sinemanın gelişim süreci ilerlerken, gelişimler fotoğraflar ve videolar haline gelmiştir. 1870 yılında ise, dönemin İngiliz fotoğrafçılarından olan Eadweard Muybridge; fotoğraflar ile ardışık bir görüntü oluşturmuştur. Böylelikle hareketli fotoğraf mantığının ortaya atılmasını sağlayan ilk adım olmuştur. Oluşturulan ilk sinema görüntüsü denebilecek hareketli çekimler; bahis üzerine koşmakta olan bir atın fotoğraflarını birçok kez çekerek birleştirmek ile başarılmıştır.

Eadweard Muybridge tarafından, bu detayların ardından geliştirdiği zoe praksinoskop cihazı ise; sinema tarihinin en büyük adımlarından biri olarak kabul edilmiştir. Sinemada kullanılan bu cihazlar ile görüntülerin uzun metrajlı hâle getirilmesi amaçlanmıştır. 1980’li yıllardan 1900’lü yıllara kadar çekilen tüm sinema filmleri; diyalogsuz olarak ilerlemiştir. Böylelikle teknolojinin gün gün ilerlemesiyle 1927 yılında görüntüler ve sesler birlikte kaydedilebilecek teknolojiye erişmiştir. Uzun metrajlı filmler için uzun zamandır yapılan planlar 6 Ekim 1927 yılında hayata geçmiştir. Alan Crosland’ın yönetmenliğini üstlendiği “The Jazz Singer” filmi, tarihin ilk uzun metrajlı filmi olmuştur. Film, aynı zamanda görüntü ile sesin eşzamanlı olarak kullanıldığı ilk sanat üretimi olmuştur.

The Jazz Singer

İzleyenlerin hayretle ilk söylediği şey; “Görüntü var! Ses var!” olmuştur. Tarihe bu şekilde geçmiş olan ilk sesli filmdir. Bu filmin diğer özelliği Oscar Ödülleri’nde Onur Ödülü kategorisinde ödül almayı başarmış ilk sesli filmdir. Filmde Jack adında bir karakter vardır. Ailesi tarafından kendisine uygun görülen meslek olarak sinagog şarkıcılığı önerilmektedir. Ancak Jack, müzik dünyasında kendi yolunu çizmeyi istemektedir. Onun hikayesini harika bir idealizm ile anlatmış bulunmaktadırlar.

Sinema Dönemi

Sinemacılar döneminin başlangıcı 1949 yapımı olan Vurun Kahpeye adlı film ile olmuştur. Ömer Lütfi Akad tarafından sahneye dökülmüş olan film 20 yıl sürmüş olan sinemacılar döneminin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bu dönem içerisinde 2000 küsür film çekilmiş ve birçok usta yönetmen ustalık eserlerini ortaya koymuştur. Türk sinemasında ise 1980 darbesinin ardından toplumsal değişimler yaşanmıştır. Yaşanan değişimler sinema ve film kültürünü etkilemiş, kişiler üzerindeki karamsarlıklar sahneye ve üretken hikayelere  yansımıştır. Bu duraksama ile yönetmenler tarafından adım atılan filmlerde düşüş yaşanmıştır. Öyle ki 1990’lı yılların başlarında sinema sektöründe büyük bir düşüş nedeniyle durma noktası eşiğine gelinmiştir.

90’lı ve 2000’li yıllar arasında yalnızca Türk sinemasında 500’ün üzerinde film sinemaya aktarılmıştır. 10 yıllık bir süreçte günümüzde önemli yönetmenler olarak bilinen birçok yönetmen ilk eserlerini vermişlerdir. Örneğin: Nuri Bilge Ceylan, Mustafa Altıoklar ve Zeki Demirkubuz bunlardan birkaçıdır. Filmleri hala büyük bir ilgi ve oluşturduğu farklı ambiyans ile izlenmeye devam eden yönetmenler sinema dünyasında çok uzun yıllar sürecek adımlar atmışlardır.

King Kong

King Kong filmi; sinema tarihinde ilk kez çift kanallı sesin kullanıldığı filmdir. Böylelikle sessiz sinema döneminin sona ermesini sağlamış olan The Jazz Singer filminin başlattıklarının devamını getirmek adına 1933 yılında King Kong filmi sahneye aktarılmıştır. Zamanla gelişen sinema döneminde sesin sinemayı en etkili hale getiren etken olduğu fark edilmiştir. Böylece ilk kez çift kanallı bir ses tanımı tasarım haline getirilmiştir. King Kong filmi ile perdeye aktarılmıştır.

By admin1