Kahve çeşitleri

Kahve kültürü dünya da çok önemli bir yere sahiptir. Dünyanın neredeyse her yerinde içilmekte olan kahve, yalnızca bir içecek olarak değil aynı zamanda kültürel bir oluşum olarak da kabul edilmektedir. Kahveler farklı çeşitlerde hazırlanabilen içecekler olması ile birlikte hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilmektedir. Türkiye’de pek fazla olmasa da farklı ülkelerde bazı yerlerde alkollü sunumları dahi bulunmaktadır. Kahve kültürünün en yaygın olduğu ve farklı yerlerde de kullanımı olan birkaç ülkeden bahsedebiliriz.

Kahve kültürünün oluşmasını ve tüm ülkelerde yaygınlaşmasını sağlayacak kahvenin ortaya çıkışı hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Ancak hepsi farklı bilgilerdir ve bunlar arasında en yaygın olanı bir çobanın hikayesidir. Etiyopyalı bir çoban bakmış olduğu keçilerin, üzerinde kırmızı meyveler bulunan bir ağacın etrafında keyiflice otladıklarını fark eder. Hayvanlarının bu kadar neşeli ve enerjik olması elbette onun dikkatini çekmiştir. Bir zaman sonra onların bu enerjisinin etrafında kırmızı meyveler bulunan bu ağaçtan kaynaklı olduğunu anlar. Kendisine ve çevresindeki bazı keşişlere böyle etki edip etmeyeceğini anlamak için onu harmanlamayı ve tüketmeyi dener. Türkiye’de ve dünyada kahve kültürünün yaygınlaşması ile ilgili en yaygın bilinen rivayetlerden biri budur.

Dünyada Kahve Kültürleri

İtalya’da Kahve Kültürü

Dizilerde denk geldiğimiz kahvaltıda bulunan portakal suyu ya da kahve durumu İtalya’da doğru kabul edilir. Kahvaltılarda cappuccino içecek türü oldukça fazla tüketilmektedir. Genellikle yalnızca kahvaltıda tüketildiği için cappuccinoyu öğleden sonra bulmanın zor olduğu bu ülkede; espresso gibi kahveler tüm gün sıklıkla tüketilmektedir. Espresso’nun tadını yumuşatmak için ise limon ile servisi yapılmaktadır. Bu sunum şeklinde ise espresso romano adı verilmektedir. Genellikle İtalya’da kahveler take away konsepti ile tüketilmekte ve satılmaktadır. Yani kahveyi alıp, ödeyip o şekilde tüketirsiniz. Ülkemizde birçok yerde self servis gibi sunumları da başlamıştır.

İspanya’da Kahve Kültürü

Diğer ülkelere nazaran İspanya’da kahve hazırlamak için birçok şekil vardır. Bu kahve hazırlama stilleri ise farklı farklı isimlendirilmektedir. Kahve ile sütün yoğunluğuna bağlı olarak isimleri değişmekte olan bir kültüre sahiplerdir. Bizlerde sade kahve olarak bilinen  solo kahve, İspanya’da kahvenin en yoğun ve en sert olduğu çeşit olarak sunulmaktadır. Nube ise içerisinde kahvenin oldukça düşük olduğu ve bolca süt olan bir kahve türüdür. Cafe con leche kahve türü ise kahve ile süt miktarının eşit oranda kullanıldığı bir içecek sunumu imkânı sağlamaktadır.

Fransa’da Kahve Kültürü

Birçoğunuz filmlere ve dizilere konu olan Fransa’nın kahve kültürünü mutlaka görmüşüzdür. Fransa’da kahveler genelde bizlerdeki çay sisteminde olduğu gibi sohbet ve kalabalık içerisinde tüketilmektedir. Kahve kültürünün oldukça geniş olduğu Fransa’da genellikle çok sert kahve türleri tüketilmektedir. Latte ya da mocha gibi gün içerisinde tüketilebilen kahveler Fransa’da yalnızca sabah kahvaltılarında tüketilmektedir. Bu kültürün kabul olması nedeniyle genellikle akşamları sütlü kahve satan mekanlar bulmak oldukça zordur. Kahvaltılar ise genellikle filtre kahve ve kruvasan ile yapılmaktadır. Soğuk kahve kültürleri de mevcuttur ve tüketilen sıcak kahvelerin yerine yalnızca soğuk kahve alarak kültür bu şekilde devam ettirilmektedir.

Türkiye’de Kahve Kültürü

Birçok çeşitli ülkeden kahve kültürü ile ilgili bahsetsek de Türkiye’de kahve dendiğinde elbette akla ilk gelen şey filtre kahve ya da sütlü kahve olmuyor. Adı bir kalıp haline gelmiş ve markalaşmış olan Türk kahvesi ülkemizdeki kahve kültüründe en yaygın tüketilen içeceklerdendir. Türk kahvesinin kültürü ise 16. yüzyılda kahvehanelerde yaygınlaşmaya başlayan kahve servisi ile gelişmeye devam etmiş ve bu şekilde yaygınlaşmıştır. Cezve ve fincan dolaylarını bir kültür haline getirmiş ülkemizde Türk kahvesi tüketimleri bir sunum ve sohbet eşliği taşımaktadır. Türk kahvesi dibek ya da damla sakızlı kahve gibi birçok çeşitte zaman içerisinde tüketilmeye başlamıştır. İyi yapılan bir Türk kahvesinin köpüğü ise onu dünya kahvelerinden ayıran en önemli özelliğidir.

 

By admin1